Roald Dahl - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przyszły pisarz urodził się w 1916 roku w Llandaff w Walii, gdy w Europie toczyły się krwawe starcia I wojny światowej. Był synem pochodzących z Norwegii Haralda Dahla i Sofii Magdaleny. Imię dostał na cześć norweskiego podróżnika i badacza polarnego Roalda Amundsena. Miało czworo starszego rodzeństwa. Jego ojciec był maklerem okrętowym (zaopatrywał statek we wszystko co potrzebował np. paliwo, żywność). W 1918 roku po urodzeniu Else rodzina przeniosła się do Radyr, wiktoriańskiej miejscowości położonej na Obrze Żach Cardiff. Wspomnienia z tego okresu odnajdziemy w utworze „Boy”. W 1920 umiera starsza siostra Dahla oraz jego ojciec, a jego matka pozostaje sama z szóstką dzieci.

Rodzina powraca do Llandaff, gdzie przyszły pisarz wychował się i ukończył szkołę. W 1925 rozpoczyna czteroletnią edukację w szkole św. Piotra w angielskim mieście Weston-super-Mar, a cztery tata później kontynuuje naukę w Repton, gdzie bierze udział w degustacji czekolady, co wykorzysta przy pisaniu „Charliego i fabryki czekolady”. Od 1934 roku pracuje jako przedstawiciel kompanii Shell Oil we wschodniej Afryce. Początkowo mieszka z rodziną i dojeżdża do biura w Londynie. Zaczyna zajmować się pisaniem szkiców. W 1938 roku wyjeżdża na trzyletni kontrakt do Tanganiki, który przerywa wybuch wojny.

Podczas II wojny światowej był pilotem brytyjskiego lotnictwa (RAF-u). Latać uczy się w Nairobi. Zostaje zestrzelony nad Pustynią Libijską i spędza kilkanaście tygodni w szpitalu. Następnie w 1941 roku bierze udział w akcjach myśliwców w Grecji, a następnie w Hajfie. Odczuwa silne bóle głowy i powraca do Brytanii, do domu matki w Buckinghamshire, który stanie się jego rodzinną posiadłością.

W 1942 roku przenosi się do Waszyngtonu, gdzie został attaché wojskowym (lotniczym). Brytyjski powieściopisarz Forester namawia go do opublikowania wspomnień z frontu, które po raz pierwszy ukazują się anonimowo w „The Saturday Evening Post”. Następnie rozpoczyna pracę nad opowiadaniami „The Gemlins” opartymi na wspomnieniach z RAF-u (wykorzystuje folklor lotników), która w pełnej wersji ukazuje się w 1943 roku.

Dahl szpieguje na rzecz Wielkiej Brytanii, daje się poznać jako ekscentryk lubiący wystawne bale. W 1946 ukazuje się zbiór dziesięciu krótkich opowiadań związanych z lataniem, w tym samym roku wraca do kraju i osiada w Grange Farm w Great Missenden małej wiosce Buckinghamshire. Dwa lata później wydaje swą pierwszą powieść dla dorosłych: „Some Time Never: A Fable for Supermen” opartą na wcześniejszych opowiadaniach, zawierającą wizję nuklearnej wojny.

W 1952 roku Dahl poślubia amerykańską aktorkę Patrycję Neal, dwa lata później kupuje dom w Great Missenden, w którym w 1955 przychodzi na świat jego córka Olivia. W tym czasie ma premierę jego jedyna sztuka teatralne „The Honeys”. W 1957 roku kilka jego opowiadań zostaje zaadaptowanych w ramach serii „Alfred Hitchcock przedstawia”. W kolejnych latach na świat przychodzą jego córka Tessa, syn Theo. W 1961 roku ukazuje się pierwsza książka dla dzieci – „James and the Giant Peach” i zaczyna pracę nad kolejną. Rok później na zapalenie mózgu umiera najstarsza córka autora.

„Charlie i fabryka czekolady” ukazuje się w 1964 roku i staje się jedną z najsławniejszych osiągnięć literackich Dahala. W 1967 roku na podstawie jego tekstu zostaje naktencony film – jedna z części o Jamesie Bondzie – „Żyje się tylko dwa razy”. Rok później tworzy scenarusz do filmu „Nasz cudowny samochodzik”. W kolejnych latach ukazują się kolejne utwory dla dzieci, z których najsławniejsze to: „Wiedźmy”, „Czarodziejski palec”, „Charlie i wielka szklana winda”, „Danny mistrz świata”, „Fleje”, „Uki włóż” i „Fantastyczny pan Lis”. Część z nich doczekała się ekranizacji.

Pisarz zmarł w 1990 roku na białaczkę. Jego mottem życiowym były słowa: „Moja świeca z dwóch końców płonie, Nie przetrwa nocy, za krótki knot, Lecz przyjaciołom i wrogom moim, Nim się wypali da światła moc”. Roald Dahl patronuje fundacji swego imienia, która zajmuje się szkoleniem pielęgniarek zajmujących się przewlekle chorymi dziećmi w Wielkiej Brytanii. Pomaga także dzieciom z problemami neurologicznymi i hematologicznymi.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Charliego i fabryki czekolady w pigułce
2  Umpa-Lumpy - opis i charakterystyka
3  Willy Wonka – charakterystykaKomentarze: Roald Dahl - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: