Geneza „Charliego i fabryki czekolady” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Książka o przygodach Charliego nastręczyła mu wielu problemach. W pierwszej wersji występowało aż piętnaście postaci dziecięcych (okropnych dzieciaków). Dahl dał swój utwór do przeczytania siostrzeńcowi Nicholasowi, jednak ten stwierdził, że jest nudny. Wówczas zdecydował się napisać historię od nowa ograniczając liczbę bohaterów.

Pomysł na napisanie powieści o fabryce czekolady zrodziła się już w dzieciństwie Dahla. W szkole obserwował jak różne były dzieci w zależności od wychowania, spotykał także niegrzeczne i złośliwe osoby, które się na nim znęcały. Ucieczką był sport a także lektura książek przygodowych np. Kiplinga. Swoje doświadczenia szkolne, także te dotyczące złego traktowania dzieci przez dorosłych, wykorzystał w późniejszych utworach literackich.

W szkole wraz z rówieśnikami był częstowany czekoladkami z kompanii Cadbury Chocolate i miał wypowiadać się na ich temat. Przyszły pisarz marzył, że uda mu się wymyślić taki smak, który zachwyci pana Cadbury (nazwisko właściciela działającej do dziś firmy produkującej czekoladę). Stąd zrodził się pomysł na książkową fabrykę czekolady i postać pana Wonki, który był największym na świecie producentem czekolady i słodyczy.

Dahl po urodzeniu jego pierwszego dziecka – Olivii, zaczął opowiadać córce niezwykłe historie. Wzmogły one jego zainteresowanie literaturą dziecięcą. Powieść „Charlie i fabryka czekolady” ukazała się w 1964 roku w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak wiele innych książek tego autora cechuje się czytelnością i wprowadzeniem pozytywnej kreacji młodego bohatera. Złe charaktery zawsze spotyka zasłużona kara, co ma kształtować dziecięcą moralność. Dahl korzysta także z kalamburów i gier słownych, wprowadza nawet absurdy, co wzbogaca treść i pobudza czytelników do myślenia. Literatura Dahla nadal zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych na całym świecie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Charlie i fabryka czekolady - streszczenie szczegółowe
2  Plan wydarzeń „Charliego i fabryki czekolady”
3  Veruca Salt – charakterystykaKomentarze: Geneza „Charliego i fabryki czekolady”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: